Skip to content

342 Tuscarora AvenueBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block272
Lot364
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,700
54%
Improvement Value:$276,000
46%
Total Assessment$593,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,959+15.2%
2024$7,774+9.0%
2023$7,131+1.4%
2022$7,034+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,567DeedBook 19412, Page 1446Recorded6/23/2023

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 17109, Page 359Recorded5/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1968