Skip to content

104 Dune LaneBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block272
Lot420
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,550
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,500
60%
Improvement Value:$206,900
40%
Total Assessment$517,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+2.8%
2024$7,599+8.7%
2023$6,990+1.3%
2022$6,899+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,550DeedBook 19369, Page 443Recorded5/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1968