Skip to content

350 Tuscarora AvenueBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block272
Lot368
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,900
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
55%
Improvement Value:$253,300
45%
Total Assessment$558,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,175+7.0%
2024$7,639+9.0%
2023$7,007+1.4%
2022$6,912+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5416, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1968