Skip to content

113 Englewood AvenueBarnegat, NJ 08005

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 1993

Property Information

Block272
Lot381
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage3,208
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
33%
Improvement Value:$618,900
67%
Total Assessment$923,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,942+8.1%
2024$12,897+8.7%
2023$11,865+1.3%
2022$11,709+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4907, Page 192