Skip to content

112 Cayuga RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block272
Lot337
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,487
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
59%
Improvement Value:$211,700
41%
Total Assessment$516,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,797+3.6%
2024$7,524+10.2%
2023$6,826+1.3%
2022$6,736+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,487DeedBook 16960, Page 514Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 11027, Page 1296

Property Built

Built

Year Built: 1968