Skip to content

124 Dune LaneBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Date
Apr 23, 2023

Property Information

Block272
Lot430
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage2,040
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,000
56%
Improvement Value:$253,100
44%
Total Assessment$569,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,338+2.8%
2024$8,110+9.0%
2023$7,441+1.4%
2022$7,340+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968