Skip to content

109 Stillwater RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block272
Lot437
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,452
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
58%
Improvement Value:$220,800
42%
Total Assessment$525,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+8.4%
2024$7,317+8.7%
2023$6,732+1.3%
2022$6,643+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,452DeedBook 18588, Page 1744Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4830, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1972