Skip to content

110 Whippany RoadBarnegat, NJ 08005

Built 2015

Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block272
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage3,888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,600
36%
Improvement Value:$642,300
64%
Total Assessment$995,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,028+3.1%
2024$14,570+8.7%
2023$13,403+1.3%
2022$13,228+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2015