Skip to content

393 Route 9Waretown, NJ 08758

Public Property

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 6, 2006

Property Information

Block47
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$1,338+4.0%
2007$1,286-12.2%
2006$1,465+0.4%
2005$1,459+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 13402, Page 636

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 10112, Page 1083

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5436, Page 174