Skip to content

Railroad Avenue W SWaretown, NJ 08758

Public Property

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Oct 19, 2011

Property Information

Block47
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$1,692+0.1%
2012$1,690+0.7%
2011$1,680-18.8%
2010$2,068+37.4%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 15001, Page 1119

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 13662, Page 84