Skip to content

8 Spruce StreetWaretown, NJ 08758

Built 1938

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Jan 23, 1992

Property Information

Block71
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,201
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
19%
Improvement Value:$523,300
81%
Total Assessment$643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,707+7.4%
2024$9,039+8.7%
2023$8,315+1.3%
2022$8,206+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4958, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1938