Skip to content

16 Spruce StreetWaretown, NJ 08758

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2005

Property Information

Block72
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,003
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,400
48%
Improvement Value:$130,400
52%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,754+13.6%
2024$3,306+8.7%
2023$3,041+1.3%
2022$3,001+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5527, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1952