Skip to content

46 Maple StreetWaretown, NJ 08758

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 1996

Property Information

Block81
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,000
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
46%
Improvement Value:$125,900
54%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,545+15.5%
2024$3,069+8.7%
2023$2,823+1.3%
2022$2,786+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952