Skip to content

33 Chestnut StreetWaretown, NJ 08758

Built 1956

Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block76
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,668
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
37%
Improvement Value:$230,000
63%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+26.2%
2024$4,444+8.7%
2023$4,088+1.3%
2022$4,035+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15375, Page 371

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4779, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1956