Skip to content

32 Willow StreetWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2002

Property Information

Block76
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage862
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
43%
Improvement Value:$136,500
57%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,614+19.2%
2024$3,032+8.7%
2023$2,789+1.3%
2022$2,752+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5585, Page 11

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4731, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1989