Skip to content

46 Central AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block87
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage861
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
49%
Improvement Value:$111,000
51%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,268+18.4%
2024$2,760+8.7%
2023$2,539+1.3%
2022$2,505+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 11071, Page 47

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5550, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1954