Skip to content

31 Barbara CourtWaretown, NJ 08758

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2001

Property Information

Block78
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,055
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
27%
Improvement Value:$297,300
73%
Total Assessment$409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+12.9%
2024$5,473+8.7%
2023$5,035+1.3%
2022$4,969+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980