Skip to content

60 Chestnut StreetWaretown, NJ 08758

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block78
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,890
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,500
31%
Improvement Value:$246,100
69%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+14.4%
2024$4,702+8.7%
2023$4,325+1.3%
2022$4,269+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956