Skip to content

86 Dock AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1952

Last Sale Price
$139,150
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block86
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage660
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
76%
Improvement Value:$33,000
24%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,700+5.2%
2024$2,567+8.7%
2023$2,361+1.3%
2022$2,330+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,150
Sq Ft660DeedBook 19508, Page 1267Recorded10/12/2023

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 16393, Page 116Recorded5/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1952