Skip to content

51 Central AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1952

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block86
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage724
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,700
43%
Improvement Value:$126,500
57%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,338+17.2%
2024$2,848+8.7%
2023$2,620+1.3%
2022$2,586+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft724DeedBook 16404, Page 83Recorded5/26/2016

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14604, Page 574

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 11524, Page 219

Property Sale

Sale
$108,900
DeedBook 10845, Page 1298

Property Built

Built

Year Built: 1952