Skip to content

40 Central AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block87
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage988
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
39%
Improvement Value:$144,800
61%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,570+11.6%
2024$3,199+8.7%
2023$2,943+1.3%
2022$2,904+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 16452, Page 1942Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 5636, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1989