Skip to content

41 Capstan RoadWaretown, NJ 08758

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block90
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,548
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,600
53%
Improvement Value:$299,600
47%
Total Assessment$644,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,721+19.6%
2024$8,131+8.7%
2023$7,480+1.3%
2022$7,382+5.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4100, Page 550