Skip to content

18 Capstan RoadWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block91
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,300
61%
Improvement Value:$205,600
39%
Total Assessment$533,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057+19.9%
2024$6,718+8.7%
2023$6,180+1.3%
2022$6,099+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 11970, Page 309

Property Sale

Sale
$97,450
DeedBook 10240, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1954