Skip to content

14 Capstan RoadWaretown, NJ 08758

Built 2016

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Mar 27, 1998

Property Information

Block91
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17.5
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,575
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,300
46%
Improvement Value:$389,500
54%
Total Assessment$717,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,832+23.2%
2024$8,793+8.7%
2023$8,089+1.3%
2022$7,983+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5567, Page 347

Property Sale

Sale
$89,100
DeedBook 5297, Page 628