Skip to content

74 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 1970

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block88
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,476
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
37%
Improvement Value:$191,300
63%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,583+10.6%
2024$4,142+8.7%
2023$3,810+1.3%
2022$3,760+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5723, Page 755

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5603, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1970