Skip to content

8 Capstan RoadWaretown, NJ 08758

Built 1992

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 1, 1996

Property Information

Block91
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,570
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,800
53%
Improvement Value:$285,000
47%
Total Assessment$611,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,232+23.3%
2024$7,487+8.7%
2023$6,888+1.3%
2022$6,797+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5383, Page 870

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5082, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4882, Page 45