Skip to content

14 Sands Point RoadWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 10, 2019

Property Information

Block93
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage600
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,100
73%
Improvement Value:$119,100
27%
Total Assessment$445,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+22.3%
2024$5,494+8.7%
2023$5,054+1.3%
2022$4,988+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 17450, Page 1676Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 10089, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1954