Skip to content

38 Sands Point RoadWaretown, NJ 08758

Built 1964

Last Sale Date
Apr 25, 2069

Property Information

Block93
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,300
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,800
65%
Improvement Value:$178,800
35%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,630+25.9%
2024$6,058+8.7%
2023$5,573+1.3%
2022$5,500+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 15233, Page 1595

Property Built

Built

Year Built: 1964