Skip to content

6 Sands Point RoadWaretown, NJ 08758

Built 2024

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block93
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage640
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,800
43%
Improvement Value:$432,200
57%
Total Assessment$759,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,453+172.1%
2024$4,209+8.7%
2023$3,872+1.3%
2022$3,822+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024