Skip to content

39 Compass RoadWaretown, NJ 08758

Built 2014

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block94
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,366
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,800
51%
Improvement Value:$311,700
49%
Total Assessment$638,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,635+22.3%
2024$7,880+8.7%
2023$7,249+1.3%
2022$7,154+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 12155, Page 833

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5533, Page 264

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4879, Page 104