Skip to content

27 Compass RoadWaretown, NJ 08758

Built 1984

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 6, 2003

Property Information

Block94
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,130
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,500
61%
Improvement Value:$209,300
39%
Total Assessment$539,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+14.7%
2024$7,099+8.7%
2023$6,531+1.3%
2022$6,445+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11527, Page 1035

Property Sale

Sale
$205,500
DeedBook 11090, Page 316

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4778, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1984