Skip to content

141 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$433,000
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block96
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage2,016
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,900
49%
Improvement Value:$306,200
51%
Total Assessment$598,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,025+16.8%
2024$7,729+8.7%
2023$7,110+1.3%
2022$7,017+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$433,000
Sq Ft2,016DeedBook 18527, Page 1571Recorded6/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 10134, Page 509