Skip to content

36 Nautilus RoadWaretown, NJ 08758

Built 2002

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block98
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,613
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
39%
Improvement Value:$245,600
61%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,036+0.5%
2024$6,007+8.7%
2023$5,526+1.3%
2022$5,454+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,613DeedBook 18753, Page 377Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 14633, Page 151

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12896, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 10037, Page 667