Skip to content

3 Magnolia AveNew Egypt, NJ 08533

Built 1987

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block1
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,448
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
44%
Improvement Value:$115,100
56%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393+7.2%
2024$5,966+8.6%
2023$5,493+2.4%
2022$5,366+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 16926, Page 1747Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 13347, Page 1835

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 4590, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1987