Skip to content

26 Moorehouse RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1987

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block12
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
38%
Improvement Value:$140,100
62%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,028+7.2%
2024$6,558+8.6%
2023$6,038+2.4%
2022$5,898+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 17980, Page 151Recorded7/23/2020

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 16466, Page 247Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12994, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1987