Skip to content

22 Brindletown RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1930

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block1
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage704
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
60%
Improvement Value:$52,200
40%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,082+7.2%
2024$3,809+8.6%
2023$3,507+2.4%
2022$3,426+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft704DeedBook 19204, Page 483Recorded10/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930