Skip to content

11 Terrace AveNew Egypt, NJ 08533

Built 1955

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 5, 2001

Property Information

Block31
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,689
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
43%
Improvement Value:$112,900
57%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,163+7.2%
2024$5,751+8.6%
2023$5,295+2.4%
2022$5,172+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10600, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1955