Skip to content

76 Highbridge RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1960

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
Jun 1, 1992

Property Information

Block43
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage1,693
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,800
49%
Improvement Value:$120,500
51%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382+7.2%
2024$6,889+8.6%
2023$6,343+2.4%
2022$6,196+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 5008, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1960