Skip to content

28 Twin DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1948

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 18, 2021

Property Information

Block35
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,115
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,700
61%
Improvement Value:$59,700
39%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,710+7.2%
2024$4,395+8.6%
2023$4,047+2.4%
2022$3,953+2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,115DeedBook 17503, Page 1883Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,115DeedBook 16589, Page 988Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 15196, Page 213

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 15025, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1948