Skip to content

6 Allen TerrNew Egypt, NJ 08533

Built 2007

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block38
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,856
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
40%
Improvement Value:$155,500
60%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057+7.2%
2024$7,519+8.6%
2023$6,923+2.4%
2022$6,762+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 16863, Page 1699Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 16214, Page 1860Recorded10/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 11262, Page 137