Skip to content

57 Brindletown RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block38
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description2SFLOG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,122
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
51%
Improvement Value:$110,900
49%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,043+7.2%
2024$6,572+8.6%
2023$6,052+2.4%
2022$5,911+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 11993, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1983