Skip to content

27 Oak LaneNew Egypt, NJ 08533

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2002

Property Information

Block38
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description1632
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
44%
Improvement Value:$126,600
56%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,093+7.2%
2024$6,619+8.6%
2023$6,094+2.4%
2022$5,953+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4800, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1982