Skip to content

31 Oak LaneNew Egypt, NJ 08533

Built 1945

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block38
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,532
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
44%
Improvement Value:$115,100
56%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+7.2%
2024$5,931+8.6%
2023$5,461+2.4%
2022$5,334+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,532DeedBook 16990, Page 1374Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5040, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1945