Skip to content

14 Provinceline Rd(Block 40 Lot 20)New Egypt, NJ 08533

Built 1998
Farm (Regular)

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block40
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1SF2G
Dwellings2
ZoningRA2
Sq Footage3,538
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,800
34%
Improvement Value:$282,800
66%
Total Assessment$426,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,272+7.2%
2024$12,384-12.3%
2023$14,127-2.0%
2022$14,410+2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$775,000
Sq Ft3,538DeedBook 19501, Page 1326Recorded10/3/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 11299, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5386, Page 9