Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
128 Evergreen Rd(Unit QFARM)New Egypt, NJ 08533
Farm (Qualified)
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2021
Property Information
Block40
Lot28
QualifierQFARM
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page4
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningL1
Sq Footage---
Acreage22.89
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$19,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$19,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $485 | +7.1% |
| 2024 | $453 | +8.6% |
| 2023 | $417 | +2.4% |
| 2022 | $407 | +2.1% |
Property History
No events match the selected filters.