Skip to content

83 Highbridge Rd(Unit QFARM)New Egypt, NJ 08533

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block42
Lot7.04
QualifierQFARM
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage27.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$4,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$448+7.2%
2024$418+8.6%
2023$385+2.4%
2022$376+2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,136DeedBook 17370, Page 25Recorded1/29/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel