Skip to content

17 Kenyon DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2011

Property Information

Block52
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
40%
Improvement Value:$184,600
60%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,554+7.2%
2024$8,915+8.6%
2023$8,209+2.4%
2022$8,018+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975