Skip to content

184 Hawkin RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1966

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 16, 2015

Property Information

Block53
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
56%
Improvement Value:$94,500
44%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+7.2%
2024$6,270+8.6%
2023$5,774+2.4%
2022$5,640+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 16193, Page 283Recorded9/18/2015

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 15353, Page 1742

Property Built

Built

Year Built: 1966