Skip to content

737 Monmouth RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1973

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Feb 16, 1996

Property Information

Block57
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage1,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
45%
Improvement Value:$128,800
55%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,224+7.2%
2024$6,741+8.6%
2023$6,207+2.4%
2022$6,063+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5345, Page 602

Property Sale

Sale
$153,250
DeedBook 5216, Page 575

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5007, Page 270

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4927, Page 781

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4813, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1973