Skip to content

122 Hawkin RdNew Egypt, NJ 08533

Built 2007

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Oct 23, 2005

Property Information

Block55
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2096
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,096
Acreage5.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
28%
Improvement Value:$288,600
72%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,466+8.5%
2024$11,493+8.6%
2023$10,582+2.4%
2022$10,337+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 12999, Page 143

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 10643, Page 699